The Nova 111 List

Winners 2022

Discover this year's 111 aged 25-35.
Do you want to be the next one?

The Nova 111 List 2022 was powered by

Banking, Payments & Insurance

Jury's choice
Alba Puig
Banking, Payments & Insurance
Jury's choice
Elena Martínez
Banking, Payments & Insurance
Jury's choice
Iñigo Vallés
Banking, Payments & Insurance
Jury's choice
Jaime Rubio Marañón
Banking, Payments & Insurance
Jury's choice
Joaco Sastre
Banking, Payments & Insurance
Jury's choice
Mario Corchero
Banking, Payments & Insurance
Jury's choice
Pablo Chacón
Banking, Payments & Insurance
Jury's choice
Paola Rekalde
Banking, Payments & Insurance
Jury's choice
Rosa Narváez Ferre
Banking, Payments & Insurance
Jury's choice
Yifan Wang
Banking, Payments & Insurance

Energy & Engineering

Jury's choice
Alberto Toril
Energy & Engineering
Jury's choice
Alfonso Ortal Sevilla
Energy & Engineering
Jury's choice
Carlos Tomás de la Peña
Energy & Engineering
Jury's choice
Eduardo Uriarte
Energy & Engineering
Jury's choice
Emilio Froján
Energy & Engineering
Jury's choice
Ferran García Rigau
Energy & Engineering
Jury's choice
Javier Abanades
Energy & Engineering
Jury's choice
Laura Barquín
Energy & Engineering
Jury's choice
Miguel Ángel Álvarez
Energy & Engineering
Jury's choice
Rubén Criado
Energy & Engineering

Entertainment, Media & Communications

Jury's choice
Adriano Adrianza
Entertainment, Media & Communications
Jury's choice
Anna Sard
Entertainment, Media & Communications
Jury's choice
Axel Dávila
Entertainment, Media & Communications
Jury's choice
Belén Presas
Entertainment, Media & Communications
Jury's choice
Jose Benitez
Entertainment, Media & Communications
Jury's choice
Jose Fornes
Entertainment, Media & Communications
Jury's choice
Leticia Suárez
Entertainment, Media & Communications
Jury's choice
Pablo Moro
Entertainment, Media & Communications
Jury's choice
Paula Vazquez
Entertainment, Media & Communications
Jury's choice
Álvaro Maruenda
Entertainment, Media & Communications

FMCG, Retail & Ecommerce

Jury's choice
Ana Tojeiro
FMCG, Retail & Ecommerce
Jury's choice
Artur Serra
FMCG, Retail & Ecommerce
Jury's choice
Beñat Idoyaga
FMCG, Retail & Ecommerce
Jury's choice
Cecilia Brezmes
FMCG, Retail & Ecommerce
Jury's choice
Coro Celigüeta Azurmendi
FMCG, Retail & Ecommerce
Jury's choice
Gonzalo de la Torre
FMCG, Retail & Ecommerce
Jury's choice
Juan Herrero
FMCG, Retail & Ecommerce
Jury's choice
Mayte Gonzalez
FMCG, Retail & Ecommerce
Jury's choice
Monica Escudero
FMCG, Retail & Ecommerce
Jury's choice
Silvia Nozal
FMCG, Retail & Ecommerce

Healthcare & Life Sciences

Jury's choice
Alba Signes
Healthcare & Life Sciences
Jury's choice
Beatriz Monsalve Roquero
Healthcare & Life Sciences
Jury's choice
Belén Vicente
Healthcare & Life Sciences
Jury's choice
Carlota Balcells
Healthcare & Life Sciences
Jury's choice
César Velasco
Healthcare & Life Sciences
Jury's choice
Elena Rueda Carrasco
Healthcare & Life Sciences
Jury's choice
Fernando Godino
Healthcare & Life Sciences
Jury's choice
Javier Gines Galera
Healthcare & Life Sciences
Jury's choice
Rocío Arrese
Healthcare & Life Sciences
Jury's choice
Sara A. Pedraz
Healthcare & Life Sciences

Investments & Real Estate

Jury's choice
Alejandro Ramos
Investments & Real Estate
Jury's choice
Daniel Calleja
Investments & Real Estate
Jury's choice
Iñigo Balbin
Investments & Real Estate
Jury's choice
Jaime Gil-Delgado
Investments & Real Estate
Jury's choice
Juan Vicente
Investments & Real Estate
Jury's choice
Marta de la Torre
Investments & Real Estate
Jury's choice
Paola Delgado
Investments & Real Estate
Jury's choice
Ramiro Iglesias Concepcion
Investments & Real Estate
Jury's choice
Sebastián Fernández Medrano
Investments & Real Estate
Jury's choice
Valerio Ingiusto
Investments & Real Estate

Legal Services

Jury's choice
Ana Martínez-Valls
Legal Services
Jury's choice
Ares García-Cueto
Legal Services
Jury's choice
Carmen Coello de Portugal
Legal Services
Jury's choice
Francisco Ruiz
Legal Services
Jury's choice
Jose M. Llanos
Legal Services
Jury's choice
Marta Díaz
Legal Services
Jury's choice
Pablo Cancelo
Legal Services
Jury's choice
Paloma Castro
Legal Services
Jury's choice
Rafael Fernández
Legal Services
Jury's choice
Teresa Menéndez
Legal Services

Management Consulting

Jury's choice
Carlos de los Santos
Management Consulting
Jury's choice
Fernando de Zavala Carvajal
Management Consulting
Jury's choice
Jose Daniel Bascones
Management Consulting
Jury's choice
Miguel Calama García-Romanillos
Management Consulting
Jury's choice
Mónica Viñuales Abarca
Management Consulting
Jury's choice
Natalia Muñoz
Management Consulting
Jury's choice
Pablo Omeñaca Muro
Management Consulting
Jury's choice
Paula Vich Serra
Management Consulting
Jury's choice
Teresa Ko
Management Consulting
Jury's choice
Víctor García de la Torre
Management Consulting

NGOs & Social Impact

Jury's choice
Alicia Regodón
NGOs & Social Impact
Jury's choice
Ana Gómez
NGOs & Social Impact
Jury's choice
Andres Olivares
NGOs & Social Impact
Jury's choice
Carmen Huidobro
NGOs & Social Impact
Jury's choice
Fátima Basagoiti
NGOs & Social Impact
Jury's choice
Ines Eguiagaray
NGOs & Social Impact
Jury's choice
Irene Vázquez
NGOs & Social Impact
Jury's choice
Judit Llavina Serra
NGOs & Social Impact
Jury's choice
Lorena Martin
NGOs & Social Impact
Jury's choice
Luis Aguado
NGOs & Social Impact

Public Service, Research & Education

Jury's choice
Adriana Padilla Albaladejo
Public Service, Research & Education
Jury's choice
Adrián Jofre Bosch
Public Service, Research & Education
Jury's choice
Fernando Villamón Barranco
Public Service, Research & Education
Jury's choice
Irene Martínez-Morata
Public Service, Research & Education
Jury's choice
José Sastre
Public Service, Research & Education
Jury's choice
Manuel Ramos Maqueda
Public Service, Research & Education
Jury's choice
María J. Alonso
Public Service, Research & Education
Jury's choice
María de Paz Pérez
Public Service, Research & Education
Jury's choice
Miguel Ángel Armengol
Public Service, Research & Education
Jury's choice
Raquel Jorge Ricart
Public Service, Research & Education

Software, Cloud & IT

Jury's choice
Carles García-Vitoria
Software, Cloud & IT
Jury's choice
Carlos Ruiz Dominguez
Software, Cloud & IT
Jury's choice
Guillermo Girón
Software, Cloud & IT
Jury's choice
Guillermo Navarro
Software, Cloud & IT
Jury's choice
Jorge Pérez Marcilla
Software, Cloud & IT
Jury's choice
Joxemari Gallastegi Etxebarria
Software, Cloud & IT
Jury's choice
Juan García
Software, Cloud & IT
Jury's choice
Marta Méndez Simón
Software, Cloud & IT
Jury's choice
Pablo Ruiz
Software, Cloud & IT
Jury's choice
Roberto Arroyo Contera
Software, Cloud & IT